Europska direktiva protiv pranja novca i terorizma - direktiva EU br. 2018/843 od 30. svibnja 2018.

Prema novim EU propisima koji su stupili na snagu pooštrenjem Direktive br. 843 od 2018., na zahtjev Europske komisije od 12. rujna 2019., pod nazivom: Stanje Unije 2018. – pojačani nadzor nad pranjem novca s ciljem jamčenja stabilnosti bankarskog i financijskog sektora, trgovačka društva koja namjeravaju otvoriti novi tekući račun, bilo ona postojeća kao i ona novoosnovana, moraju proći strogu strukturalnu i financijsku provjeru, osobnu i u vezi s područjem na kojem se nalaze, posebice prema pravnim organizacijama koje žele otvoriti račun u inozemstvu.

Čini se da je ta kontrola postavljena u vezi s problemima pranja novca u korist kriminalnih i terorističkih organizacija. Direktiva bi trebala uzeti u obzir tzv. „odmetnute države“, ili čiji zakonski propisi nisu slični europskim.

Međutim, čini se da će ta direktiva ponajviše pogoditi mala i srednja trgovačka društva, u većoj mjeri nego velika trgovačka društva ili ona kotirana na burzi. Primjerice, vrijeme potrebno za otvaranje tekućeg računa u svim europskim državama, koje uključuje nova također europska društva, iznosi od 2 do 3 mjeseca, zanemarujući zakonodavstva zemalja članica Unije.

Prema indikatorima provjere za održavanje bankovnih računa i otvaranje novih, čini se da su također pogođena i područja unutar zemalja članica Unije, diskriminirajući na taj način osobe i trgovačka društva na tim područjima. Sve ovo protivno je Direktivi 2014/92 o osnovnom računu, tj., svatko ima pravo otvoriti tekući račun, bez obzira na svoj osobni položaj. Istina, u Direktivi se ne spominje pravo na račun trgovačkog društva, ali ono po zakonu mora imati račun za obavljanje vlastite djelatnosti, ili riskira zatvaranje, ili za sve oblike plaćanja mora obaviti cijelu seriju radnji u vezi s korištenjem računa.

Očekuje se da će se uskoro razmisliti o europskim propisima, inače će biti snažnih reperkusija, kako na gospodarskom planu, tako i na planu investicija i na nivou trgovačkih društava. Blokiranje koje se događa na taj način, samo pogoduje velikim poduzećima.